Vyrų sveikatos diagnostikos procedūrų supratimas: cistoskopija, transrektalinis ultragarsas, biopsija ir spermos analizė

Vyrų sveikatos diagnostikos procedūrų supratimas: cistoskopija, transrektalinis ultragarsas, biopsija ir spermos analizė

Kas yra prostatitas?

Prostatitas yra medicininė būklė, kuri atsiranda, kai prostatos liauka pradeda uždegti ir sukelia skausmą ir diskomfortą aplink liauką. Mokslininkai išskiria keturis prostatito tipus. Tai lėtinis prostatitas arba lėtinio dubens skausmo sindromas, ūminis bakterinis prostatitas, lėtinis bakterinis prostatitas ir besimptomis uždegiminis prostatitas.

Lėtinis prostatitas arba lėtinio dubens skausmo sindromas yra labiausiai paplitusi prostatito rūšis. Jam būdingas skausmas ir diskomfortas apatinėje dubens srityje ir dažnai susijęs su šlapinimosi ar ejakuliacijos sunkumais. Ūminis bakterinis prostatitas yra bakterinė infekcija, sukelianti staigų prostatos uždegimą, sukeliantį karščiavimą, šaltkrėtį ir skausmą apatinėje dubens srityje. Lėtinis bakterinis prostatitas yra pasikartojanti infekcija, sukelianti panašius simptomus kaip ūminis bakterinis prostatitas, bet trunkantis ilgiau.

Besimptomis uždegiminis prostatitas yra mažiausiai sunkus prostatito tipas, kuris dažniausiai diagnozuojamas atsitiktinai tiriant kitus šlapimo ar reprodukcinių takų sutrikimus. Skirtingai nuo kitų prostatito tipų, vyrai, sergantys besimptomiu uždegiminiu prostatitu, nejaučia jokių simptomų. Ši būklė nereikalauja jokio gydymo, nes ji nesukelia komplikacijų.

Kas yra prostata?

Prostatos liauka yra esminė vyrų reprodukcinės sistemos dalis. Tai graikinio riešuto formos liauka, kuri supa šlaplę ties šlapimo pūslės kakleliu. Pagrindinė prostatos funkcija – gaminti skystį, susimaišiusį su spermatozoidu, kad susidarytų sperma, būtina vyrų vaisingumui. Prostatos liauka turi dvi ar daugiau skilčių, aptvertų išoriniu audinio sluoksniu, ir ji yra prieš tiesiąją žarną, tiesiai po šlapimo pūsle.

Šlapimo pūslė ir šlaplė yra apatinių šlapimo takų dalys, o šlaplė yra vamzdelis, kuriuo šlapimas teka iš šlapimo pūslės į kūno išorę. Vyrams per šlaplę sperma teka ir per varpą. Bet koks uždegimas ar infekcija prostatos liaukoje gali apsunkinti šlapinimąsi ar ejakuliaciją, diskomfortą sekso metu ir kitas komplikacijas.

Kas sukelia prostatitą?

Prostatitas , prostatos liaukos uždegimas, gali sukelti skausmą ir diskomfortą vyrams. Yra įvairių prostatito tipų, kurių kiekvienas turi savo priežasčių rinkinį.

Lėtinis prostatitas / lėtinio dubens skausmo sindromas yra prostatito tipas, kurio tiksli priežastis nežinoma. Tačiau mokslininkai mano, kad mikroorganizmas gali būti atsakingas už būklę, nors tai nebūtinai yra bakterinė infekcija. Cheminės medžiagos šlapime, imuninės sistemos atsakas į praeitą šlapimo takų infekciją arba nervų pažeidimas dubens srityje taip pat gali būti veiksniai, skatinantys šio tipo prostatitą.

Kita vertus, bakterinis prostatitas turi du potipius – ūminį ir lėtinį. Bakterinį prostatitą sukelia bakterijų sukelta prostatos infekcija. Ūminis bakterinis prostatitas pasireiškia staiga ir yra trumpalaikis, o lėtinis bakterinis prostatitas vystosi palaipsniui ir trunka ilgą laiką, kartais net metus. Infekcija gali atsirasti, kai bakterijos iš šlaplės keliauja į prostatos liauką.

Kaip dažnai yra prostatitas?

Prostatitas yra paplitusi šlapimo takų problema, kuri paveikia vyrus, ypač jaunesnius nei 50 metų. Tai taip pat trečia dažniausia šlapimo takų problema vyresniems nei 50 metų vyrams ir kasmet Jungtinėse Valstijose apsilanko apie du milijonus sveikatos priežiūros paslaugų.

Lėtinis prostatitas / lėtinio dubens skausmo sindromas yra labiausiai paplitusi prostatito forma, kuria serga 10–15 procentų JAV vyrų. Šis prostatito tipas taip pat yra mažiausiai suprantamas. Tai gali pasireikšti bet kurios amžiaus grupės vyrams, todėl tai kelia susirūpinimą daugeliui asmenų.

Kas labiau linkęs susirgti prostatitu?

Veiksniai, galintys turėti įtakos vyro tikimybei susirgti prostatitu, gali skirtis priklausomai nuo prostatito tipo.

Lėtinis prostatitas / lėtinio dubens skausmo sindromas gali būti dažnesnis vyrams, kurių apatinių šlapimo takų nervai dėl operacijos ar traumos yra pažeisti. Psichologinis stresas taip pat gali padidinti tikimybę susirgti tokio tipo prostatitu.

Ūminis ir lėtinis bakterinis prostatitas dažnai yra susijęs su apatinių šlapimo takų infekcijomis (UTI). Vyrams, kuriems pasikartoja arba sunku gydyti UTI, gali būti didesnė tikimybė susirgti lėtiniu bakteriniu prostatitu.

Kokie yra prostatito simptomai?

Kiekvienas prostatito tipas turi savo unikalų simptomų rinkinį, ir jie gali būti ne tokie patys kiekvienam vyrui. Kai kurie prostatito simptomai yra panašūs į kitų ligų simptomus.

Čia pateikiami įvairūs prostatito tipai ir jų simptomai:

  • Lėtinis prostatitas / lėtinio dubens skausmo sindromas: šio tipo prostatitui būdingas skausmas ar diskomfortas, kuris trunka tris mėnesius ar ilgiau. Skausmas gali būti jaučiamas įvairiose srityse, pavyzdžiui, tarp kapšelio ir išangės, centrinėje apatinėje pilvo dalyje, varpoje, kapšelyje ar apatinėje nugaros dalyje. Kitas dažnas simptomas yra skausmas ejakuliacijos metu arba po jo. Vyras, sergantis lėtiniu prostatitu/lėtiniu dubens skausmo sindromu, taip pat gali jausti skausmą šlaplėje šlapinimosi metu arba po jo, dažną šlapinimąsi ir skubotumą, silpną ar nutrūkusią šlapimo srovę.

  • Ūminis bakterinis prostatitas: šio tipo prostatitas atsiranda staiga ir yra sunkus. Vyrai turėtų nedelsdami kreiptis į gydytoją, jei jiems pasireiškia tokie simptomai kaip dažnas šlapinimasis, skubėjimas, karščiavimas, šaltkrėtis, deginimas ar skausmas šlapinantis, skausmas lytinių organų srityje, kirkšnys, apatinė pilvo ar apatinė nugaros dalis, nikturija, pykinimas ir vėmimas, kūno skausmai. , šlapimo susilaikymas, sunkumas paleidžiant šlapimą, silpna arba nutrūkusi šlapimo srovė, šlapimo užsikimšimas arba šlapimo takų infekcija (UTI).

  • Lėtinis bakterinis prostatitas: Šio tipo prostatitas gali išsivystyti lėtai ir gali trukti tris mėnesius ar ilgiau. Simptomai gali atsirasti ir išnykti, arba jie gali būti visą laiką lengvi. Lėtinis bakterinis prostatitas gali atsirasti po ankstesnio ūminio bakterinio prostatito ar UTI gydymo. Simptomai gali būti dažnas šlapinimasis, skubėjimas, deginimas ar skausmas šlapinimosi metu, skausmas lytinių organų srityje, kirkšnys, apatinė pilvo ar apatinė nugaros dalis, nikturija, skausminga ejakuliacija, šlapimo susilaikymas, šlapimo tekėjimo sutrikimas, silpna arba pertrūkusi šlapimo srovė, šlapimo užsikimšimas arba UTI.

Kokios yra prostatito komplikacijos?

Nors prostatito simptomai gali būti nepatogūs ir skausmingi, su šia būkle susijusios komplikacijos gali būti dar rimtesnės. Štai keletas galimų komplikacijų, kurios gali kilti dėl prostatito:

  • Bakterinė infekcija kraujyje: Prostatitas gali sukelti bakterijų plitimą į kitas kūno dalis per kraują. Tai gali sukelti gyvybei pavojingą būklę, vadinamą sepsiu, dėl kurios reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

  • Prostatos abscesas: Prostatitas gali sukelti pūlingos ertmės susidarymą prostatoje, kuri yra žinoma kaip prostatos abscesas. Tai gali būti skausminga ir rimta komplikacija, kuriai reikia skubios medicininės pagalbos.

  • Seksualinė disfunkcija: Prostatitas gali sutrikdyti lytinę funkciją, sukelti erekcijos sutrikimus, skausmą ejakuliacijos metu ir sumažėjusį libido. Tai gali turėti didelės įtakos vyro gyvenimo kokybei ir santykiams.

  • Lytinių organų uždegimas šalia prostatos: Prostatitas gali sukelti sėklinių pūslelių, prielipo ir sėklidžių, kurie yra šalia prostatos esantys reprodukciniai organai, uždegimą. Tai gali sukelti skausmą, diskomfortą ir vaisingumo problemas.

Kada kreiptis medicininės priežiūros

Prostatitas yra dažna liga, kuria serga daugelis vyrų. Tai gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant bakterinę infekciją kraujyje, lytinę disfunkciją, šalia prostatos esančių reprodukcinių organų uždegimą ir prostatos abscesą – pūlingą ertmę prostatoje. Tačiau šie simptomai ne visada būdingi prostatitui, be to, juos gali sukelti kitos sąlygos, pvz., šlapimo pūslės problemos, UTI ar gerybinė prostatos hiperplazija.

Kaip diagnozuojamas prostatitas?

Kai vyras patiria prostatito simptomus, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, kad būtų galima tiksliai diagnozuoti. Prostatito diagnozė paprastai apima asmeninę ir šeimos ligos istoriją, fizinį egzaminą ir medicininius tyrimus. Šie testai gali apimti skaitmeninį tiesiosios žarnos tyrimą, šlapimo tyrimus, kraujo tyrimus ir vaizdo testus, tokius kaip transrektalinis ultragarsas arba MRT.

Asmeninė ir šeimos medicinos istorija

Kai kalbama apie prostatito diagnozę, vienas iš pirmųjų žingsnių, kurių imasi sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, yra paciento asmeninės ir šeimos ligos istorija. Tačiau būklei diagnozuoti taip pat atliekami fiziniai egzaminai, kurie apima daugybę testų ir patikrinimų.

Fizinio egzamino metu sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas patikrina įvairius prostatito simptomus ir požymius. Tai gali apimti paciento kūno išskyrų iš šlaplės, patinusių ar jautrių kirkšnies limfmazgių ar patinusių ar jautrių kapšelių apžiūrą. Tačiau šie patikrinimai nėra vieninteliai, atliekami per egzaminą.

Kita svarbi fizinio egzamino dalis yra skaitmeninis tiesiosios žarnos egzaminas arba tiesiosios žarnos egzaminas. Šio tyrimo metu sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas paprašo paciento gulėti ant šono arba pasilenkti virš stalo, laikant kelius prie krūtinės. Tada sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas įkiša pirštinėmis suteptą pirštą į tiesiąją žarną ir apčiuopia prostatos dalį, esančią šalia tiesiosios žarnos. Tai padeda sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui nustatyti, ar prostata yra padidėjusi ar jautri, ar joje yra kokių nors sutrikimų, dėl kurių reikia atlikti tolesnius tyrimus.

Nors kai kurie vyrai gali jausti nedidelį, trumpą diskomfortą tiesiosios žarnos tyrimo metu, jis paprastai atliekamas be anestezijos. Daugelis sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų atlieka tiesiosios žarnos egzaminą kaip įprasto fizinio patikrinimo dalį 40 metų ir vyresniems vyrams, neatsižvelgiant į tai, ar jie turi šlapimo problemų, ar ne.

Medicininiai testai

Kai kuriais atvejais sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali nukreipti vyrus, kuriems įtariamas prostatitas, pas urologą, kuris specializuojasi diagnozuojant ir gydant šlapimo takų ir vyrų reprodukcinės sistemos problemas. Urologas gali naudoti įvairius medicininius tyrimus, kad padėtų diagnozuoti apatinių šlapimo takų problemas, susijusias su prostatitu, ir rekomenduoti tinkamą gydymą.

Kai kurie iš labiausiai paplitusių medicininių tyrimų, kuriuos urologai naudoja prostatitui diagnozuoti, yra šlapimo analizė, kraujo tyrimai, urodinaminiai tyrimai, cistoskopija, transrektalinis ultragarsas, biopsija ir spermos analizė. Šie testai gali padėti nustatyti pagrindinę būklės priežastį ir įvertinti jos sunkumą.

Diagnozuodami prostatitą, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali naudoti įvairius medicininius tyrimus, kad nustatytų pagrindinę priežastį ir įvertintų būklės sunkumą. Vienas iš dažniausiai atliekamų tyrimų yra šlapimo tyrimas, kurio metu šlapimo mėginys paimamas į specialų indą sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo biure arba komercinėje patalpoje. Tada mėginys tiriamas vietoje arba siunčiamas į laboratoriją analizei.

Šlapimo tyrimo metu slaugytoja arba technikas į šlapimą įdeda matuoklį, chemiškai apdoroto popieriaus juostelę. Pleistrai ant matuoklio keičia spalvą, rodydami infekcijos požymius šlapime. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali diagnozuoti bakterines prostatito formas, tirdami šlapimo mėginį mikroskopu. Jie taip pat gali atlikti šlapimo pasėlį, kurio metu dalis šlapimo mėginio įdedama į mėgintuvėlį ar lėkštelę su medžiaga, kuri skatina bet kokių bakterijų augimą, kad technikas galėtų jas identifikuoti.

Kraujo tyrimai taip pat gali padėti diagnozuoti prostatitą. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai paima kraują apsilankymo biure arba komercinėje įstaigoje ir siunčia mėginį į laboratoriją analizei. Kraujo tyrimai gali rodyti infekcijos ir kitų prostatos problemų, tokių kaip prostatos vėžys, požymius.

Urodinamikos testai yra dar vienas medicininio tyrimo tipas , kurį sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali naudoti prostatitui diagnozuoti. Šiais tyrimais įvertinama, kaip šlapimo pūslė ir šlaplė kaupia ir išskiria šlapimą. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai paprastai atlieka urodinaminius tyrimus apsilankydami biure arba ambulatoriniame centre ar ligoninėje. Kai kuriems tyrimams nereikia anestezijos, o kitiems gali prireikti vietinės anestezijos. Dažniausiai atliekami urodinaminiai tyrimai įvertina šlapimo pūslės gebėjimą sulaikyti šlapimą ir tolygiai ir visiškai ištuštinti, įskaitant uroflowmetriją, kuri matuoja, kaip greitai šlapimo pūslė išskiria šlapimą, ir postvoidinį likutinį matavimą, įvertinantį, kiek šlapimo lieka šlapimo pūslėje po šlapinimosi.

Kalbant apie urologinius tyrimus, yra keletas skirtingų procedūrų, kurias gydytojai gali naudoti norėdami įvertinti šlapimo takų ir reprodukcinės sistemos būklę. Viena iš labiausiai paplitusių procedūrų vadinama cistoskopija. Tam reikia naudoti vamzdelį primenantį instrumentą, vadinamą cistoskopu, norint pažvelgti į šlaplės ir šlapimo pūslės vidų. Urologas cistoskopą įkiš per angą varpos gale ir į apatinius šlapimo takus. Paprastai ši procedūra gali būti atliekama biure arba ambulatoriniame centre, o pacientui bus taikoma vietinė anestezija, kad būtų patogiau. Tačiau kai kuriais atvejais gali prireikti sedacijos arba bendrosios anestezijos.

Cistoskopija gali būti naudinga nustatant įvairias šlapimo takų problemas, tokias kaip susiaurėjimas, užsikimšimas ar akmenų buvimas. Tačiau kai kuriais atvejais gali prireikti papildomų procedūrų, kad būtų galima susidaryti išsamesnį paciento sveikatos vaizdą. Viena iš tokių procedūrų – transrektalinis ultragarsas, kuriuo dažnai tiriama prostatos liauka. Šios procedūros metu specialiai apmokytas technikas naudos prietaisą, vadinamą keitikliu, kad atmuštų garso bangas nuo kūno organų ir sukurtų jų struktūros vaizdą. Perkeldamas keitiklį į skirtingus kampus, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali ištirti skirtingus organus ir ieškoti bet kokių nukrypimų.

Atliekant transrektalinį ultragarsą , technikas į paciento tiesiąją žarną šalia prostatos įterpia keitiklį, kuris yra šiek tiek didesnis nei rašiklis. Šiai procedūrai nereikia anestezijos ir paprastai atliekama sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo biure, ambulatoriniame centre ar ligoninėje. Nors transrektalinis ultragarsas gali suteikti vertingos informacijos apie prostatos liaukos dydį ir struktūrą, jis negali patikimai diagnozuoti prostatos vėžio.

Jei sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas įtaria, kad pacientas gali sirgti prostatos vėžiu, jis gali rekomenduoti biopsiją . Biopsijos metu išimamas nedidelis prostatos audinio gabalėlis, kurį galima ištirti mikroskopu. Urologas šią procedūrą atliks ambulatoriniame centre ar ligoninėje, o pacientui bus suteikta lengva sedacija ir vietinis anestetikas, kad būtų patogiau. Kai kuriais atvejais gali prireikti bendrosios anestezijos. Urologas naudos vaizdo gavimo metodus, tokius kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija arba MRT, kad nukreiptų biopsijos adatą į prostatos liauką. Pašalinti audiniai bus siunčiami pas patologą, kuris specializuojasi audinių tyrimuose diagnozuojant ligas. Biopsijos rezultatai gali parodyti, ar yra prostatos vėžys.

Kitas testas, kurį sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali naudoti, norėdami įvertinti vyro reprodukcinės sistemos sveikatą, yra spermos analizė. Šiuo tyrimu matuojamas vyro spermos ir spermos kiekis bei kokybė. Vyras spermos mėginį paims į specialų konteinerį namuose, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo kabinete ar komercinėje įstaigoje. Tada sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas išanalizuos mėginį apsilankymo biure metu arba nusiųs jį į laboratoriją analizei. Spermos mėginys gali atskleisti svarbią informaciją apie kraujo buvimą arba infekcijos požymius. Šis testas gali suteikti vertingos informacijos diagnozuojant vyrų vaisingumo ar kitas reprodukcijos problemas.